Zielona Kupka u Niemowlaka

Dla dorosłych zielony stolec jest rzeczą absurdalną i dziwną. Ta dolegliwość nas nie dotyczy, co więcej-każde odbieganie stolca od normy wizualnej świadczy o poważniejszej dolegliwości. Zatem gdy widzimy to u naszego dziecka, wzbudza to w nas niezmierny niepokój. Co to tak naprawdę oznacza? Czy należy się bać? Rozumiem was doskonale, bo sama doświadczyłam tego przy pierwszym dziecku, więc tłumaczę o co chodzi:

W przypadku noworodka

Jest to tzw. smółka, pierwszy stolec oddany przez noworodka. Cechuje się ciemnozielonym zabarwieniem jak i dużą gęstością i lepkością. Zawiera wody płodowe, maź płodowa, złuszczony nabłonek śluzówki przewodu pokarmowego, enzymy trawienne, jak i również inne substancje. Gromadzi się w jelitach około 4–5 miesiąca życia płodowego. Niemowlę zwykle wydala smółkę najpóźniej w drugiej dobie życia. Jeśli tak się nie stanie, lekarz zleca dodatkowe badania w celu ustalenia przyczyny zaistniałej sytuacji. Smółka zanika około czwartej doby życia.

Gdy doświadcza tego niemowlę

Nie jest to również powód do zmartwień. Jeśli zmieniłaś dziecku dietę, bądź sobie, gdy karmisz piersią, jest to normalna reakcja. Odcień kupki jest ciemny bądź ciemnozielony, a najczęściej powodują je szpinak lub jagody. Zastanów się też, jakie preparaty przyjmujesz i czy zawierają żelazo. Obserwuj reakcję dziecka jak reaguje na zmianę. Zielony stolec również może być związany z zwiększonym wydalaniem bilirubiny z żółcią, przyspieszonym pasażem jelitowym, zmienioną florą bakteryjną jelit. Wpływ może mieć również kuracja antybiotykowa lub po jej zakończeniu. Jednak najczęściej przypadki te jak wcześniej wspomniałam powoduje zmiana diety czy wprowadzenie nowych pokarmów. Wspomnieć też należy o ząbkowaniu. Wtedy nasze maleństwo ogląda, bierze i wkłada do buzi wszystkie przedmioty, które napotka na swojej drodze. Powoduje to wprowadzenie do układu pokarmowego niezliczoną ilość bakterii wywołującą zmianę koloru stolca. W takim wypadku możemy podać dziecku probiotyk.

Zła technika karmienia piersią

Brzmi dziwnie, ale może być to przyczyną. Otóż, jeśli karmisz krótko i naprzemiennie z obu piersi, dostarczasz dziecku mleko I fazy. Co więcej, w mleku jest dużo laktozy- cukru. Cukier zwiększa proces fermentacji w jelitach, stąd mamy ten zielony rezultat.

Sztuczne karminie piersią

Jeśli przy tym sposobie karmienia poza zieloną kupką nie pojawia się np. wysypka na skórze dziecka, jest to normalne zjawisko. Gdy jednak wysypka zaczyna towarzyszyć, może świadczyć to o alergii pokarmowej. Sprawdź, czy preparaty, które maleństwo przyjmuje zawierają soję lub hydrolizaty białkowe. Jeśli tak, ich odstawienie nie jest wymagane, gdyż zielony stolec w tym przypadku jest normalnym zjawiskiem.

Kiedy należy udać się do lekarza

Jeśli sytuacja się nie zmienia- maleństwo dalej doświadcza tej dolegliwości, czy też w stolcu pojawia się krew albo duże ilości śluzuszybko udaj się do pediatry! Krew oznacza poważne schorzenia układu pokarmowego. Towarzyszy temu gorączka lub stan podgorączkowy? Przewlekła biegunka? Wymioty? Być może istnieje nieprawidłowość w budowie przewodu pokarmowego. Zapalenie jelit, czy też alergia pokarmowa, jak i inne czynniki, które zdradzi Ci lekarz.

Jak już wspomniałam na początku, sama to przerabiałam z pierwszym dzieckiem, i wiem, jak was to martwi, Drogie Mamy. Jednak przy kolejnych dzieciach, dzięki nabytemu doświadczeniu nie stanowiło to dla mnie problemu. Nie przejmujcie się, bo im więcej doświadczycie przy pierwszym dziecku, tym lepiej będziecie sobie radzić w przyszłości, wiem co mówię:).

Życzę powodzenia z radzeniem sobie z dziś opisanym przeze mnie przypadkiem, trzymam kciuki,

Mama trójki dzieci.

3 Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*