Sposób na Zatwardzenie (u dzieci i niemowlaków)

Zatwardzenie jest powszechnym problemem, niezależnym od przedziału wiekowego. Jednak gdy występuje u naszego dziecka, nie jesteśmy w stanie tego bagatelizować. Ustalmy najpierw fakty o czym dokładnie mówimy:

Za zaparcie stolca uznaje się zbyt długie odstępy pomiędzy wypróżnieniami- czyli rzadziej niż 2 razy w tygodniu, i/lub oddawanie stolców z dużym wysiłkiem.

Jak zwalczyć zatwardzenia? Najpierw ustal przyczynę!

Najpierw musimy zrozumieć przyczynę ich powstania. Jeśli Twoje dziecko nie jest aktywne fizycznie, spędza czas przed telewizorem, komputerem, jak i przy tego typu niewysiłkowych zajęciach, zabawach, to nie dziw się, że zatwardzenie jest jednym z rezultatów. Im mniej jesteśmy aktywni, tym wolniej pracuje nas organizm, a co za tym idzie spowalnia nasz metabolizm. Brak ruchu zazwyczaj idzie w parze ze złą dietą. Nie umiesz odmówić dziecku, gdy przejeżdżacie koło McDonaldu, gdy w supermarkecie widzi mnóstwo słodyczy, sama gotujesz ciężkie posiłki? Wpływa to na utrudnienia transportu pokarmu przez układ pokarmowy i z tego powodu fermentuje on w jelitach. Co ciekawe, popuszczanie stolca spowodowane jest w ponad 90% świadomym powstrzymywaniem się od tego, więc nagromadzają się masy kałowe w bańce odbytnicy. Efektem tego jest ból przy wypróżnianiu, spowodowany pojawieniem się twardego, zbitego stolca.

Z kolei u niektórych dopatrzono się podłoża emocjonalnego- chęć dalszego noszenia pieluszek.

Za to u 5% dzieci powodem zaparć mogą być choroby organiczne, a najczęściej choroba Hirschsprunga. Cechuje się takimi objawami, jak: opóźnione oddawanie smółki (czyli pierwsze wypróżnienie pojawiające się ok. 2. doby życia), utrata łaknienia, wymioty, rozdęcie brzucha, naprzemienne biegunki z zaparciami. W przypadku dzieci starszych występują nieproporcjonalnie małe brudzenie bielizny w stosunku do obfitych zalegających mas kałowych.

 

Domowe sposoby:

1. Buraki

Najlepiej regularnie spożywać na czczo sałatkę ze startego buraka z łyżeczką mielonego kminku, łyżeczką oleju oraz szczyptą soli.

2. Miód

Łyżka miodu lub dwie należy rozpuścić wieczorem w ciepłej, maksymalnie 60. st. C, przegotowanej wodzie i zostaw na noc.

3. Kompot z suszonych śliwek

Błonnik w śliwkach wędruje przez cały przewód pokarmowy, więc jest w stanie praktycznie niezmienionym. Wchłania wodę, co zwiększa objętość masy kałowej, zatem przyspiesza jego wypróżnianie.

4. Kiszona kapusta

Zawiera dużo błonnika. Dobry jet też sok z kiszonej kapusty- szklankę napoju najlepiej wypijać na czczo.

5. Siemię lniane

Należy wsypać 2-3 łyżki zmielonego siemienia lnianego do szklanki z ciepłą wodą i pozostawić na 2-3 godziny. Najlepiej wypić przed snem, bo wypróżnienie wystąpi następnego ranka.

6. Szklanka przegotowanej wody

Podawaj dziecku najlepiej rano, na czczo.

7. Owsianka

Można ją zakupić bez problemu w każdym sklepie, i wlać do zagotowanego mleka. Możesz do niej dodać np. łyżeczkę dżemu. Należy jeść codziennie na śniadanie. Najlepszym efektem będzie wprowadzenie jej jako stały element diety dziecka.

8. Próby wypróżniania 5–10 min po posiłkach.

Po jedzeniu najżywszy jest odruch żołądkowo-okrężniczy, który próby wydalania pokarmu czyni bardziej skutecznymi. Umożliwia to na przywrócenie rytmu dobowego wypróżnień. Trzeba jednak starać się tak regulować ten rytm, żeby parcie pojawiało się w ciągu dnia, gdy dziecko jest w domu. Szczególnie po obiedzie lub kolacji. Od koleżanek wiem, że nagradzanie dziecka po skutecznym wypróżnieniu bardzo pomaga i motywuje dzieci. Chodzi o to, że dla dziecka to bolesne i traumatyczne. A gdy wie, że męcząc się, przestanie w końcu cierpieć i jeszcze za owy trud zostaje nagrodzone, bardziej się motywuje. Zanika stres, dziecko się rozluźnia. Nagrodą ma być na pewno pochwała. A gdy wliczymy w to np. rysowanie, kolorowanie obrazków, zabranie gdzieś dziecka, czytanie bajki, prezenty itp., na pewno mamy znacznie większe szanse, że problem zniknie.

Domowe sposoby nie pomagają? Udaj się do apteki.

Jeśli wyżej wymienione naturalne i zdrowe sposoby nie pomogły Twojemu dziecku, należy zapytać o radę farmaceutę. Na pewno zleci coś dla Twojego dziecka, co nie wymaga recepty, a pomaga.

Kiedy udać się do lekarza?

Gdy wcześniej wspomniane porady nie zwalczyły zatwardzenia, jest to permanenty problem, musisz udać się do lekarza, aby poznać przyczynę.

Rozumiem wasze zamartwianie się tym i stres, Drogie Mamy. Doświadczyłam tego przy każdym z moich dzieci, a porady zyskałam od mojej mamy jak i wcześniej wspomniałam koleżanek. Podzieliłam się tym z wami, i mam nadzieję, że domowe sposoby pomogą, i nie będziecie musiały udać się do lekarza.

P.S. Najbardziej polecam zachęcić dziecko do sportu!,

Mama dwójki dzieci.

3 Komentarze

  1. Moje maluchy, cztery i sześć lat dostają czasami zaparć,ale niestety trudno mi przekonać je na suszone owoce czy sok z kapusty.Nie zmuszam ich do tego,bo wiem jak uciążliwe są zaparcia.Podaję im wtedy jakiś lek na zaparcie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*