Potówki u niemowlęcia – przyczyny, sposoby, co oznaczają?

Potówki u niemowlęcia to często występujące zjawisko, które niepokoi rodziców. Z punktu medycznego to schorzenie gruczołów potowych powstające pod wpływem dużej wilgotności otoczenia i wysokiej temperatury otoczenia.

Potówki najczęściej ujawniają się w pachwinach, pod pachami, pod włosami, na karku czy też plecach, klatce piersiowe, twarzy. Rzadziej na rękach i nogach. Czy rzeczywiście wymaga obaw? Nie, jeśli zrozumiemy przyczynę jej powstania i dopilnujemy, żeby dalej się nie rozwijało.

Jak to zrobić?

-Nie stosuj oliwki i innych kosmetyków dla skóry. Tworzą dobre warunki dla potówek. Przy tendencjach dziecka do potówek najlepiej całkiem zrezygnuj z oliwki i zamień ją na emolient dodawany do kąpieli. Nawilża to skórę już w czasie kąpieli.

-Zaleca się bawełniane ubrania ze względu na skórę niemowlęcia.

Gdy niemowlę jest przeziębione, zamiast kąpieli oczyścić skórę chusteczkami nawilżonymi, by usunąć brud i nie powodował gorszego stanu zapalnego.

-Posyp mąką ziemniaczaną – przyspieszy proces wysychania potówek. Również w aptece można nabyć specjalne zasypki dla niemowląt jak też puder, który zawiera 5-10% kwasu borowego lub papkę z kwasem borowym albo z mentolem.

-Kąpiele w wodzie letniej.

Ubieraj niemowlę tak, by się nie przegrzewało – ubieraj je w przewiewne ubrania, czy też na cebulkę, by móc to kontrolować. Nie może być za gorąco i duszno. Ważne jest też, żeby przy tym nie zmarzło, więc należy uważać na temperaturę w pomieszczeniu. Wskazana jest temperatura 22 stopnie maksymalnie.

Aby zmniejszyć świąd skóry – do kąpieli można dodać naparu z rumianku albo nadmanganianu potasu, w zależności od tego, czy dziecko nie jest uczulone. Może być to też napar z tymianku lub nagietki. Zakłada się, że owe kąpiele mają trwać 10 minut; następnie nie wycieraj dziecka ręcznikiem – osuszaj delikatnie dotykając.

-Przemywanie – roztworem spirytusu 70% lub gencjany 1%.

Gdy w ciągu kolejnych dni podane domowe sposoby nie pomagają, należy udać się do lekarza.

Wyżej wymienione wskazówki, to najbardziej sprawdzone sposoby na to powszechnie spotykane schorzenie. Polecała mi je położna jak i znajome. I pomagało, gdy moje dzieci przez to przechodziły. Mam nadzieję, że Wam, Drogie Mamy, również.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*