Kolka u Niemowlaka

Kolka u niemowlęcia, szczególnie dla Mam, jest trudnym przeżyciem i ciężkim wyzwaniem. Bo przecież niekończonczy się płacz dziecka, którego nie znamy przyczyny i nie jesteśmy w stanie zniwelować doprowadza was do frustracji, płaczu, Drogie Mamy. Jeszcze całkiem niedawno sama tego doświadczałam, więc postaram się Wam pomóc. Najpierw zdefiniujmy, czym jest ten problem:

Kolka to bolesny skurcz jelit. Przytrafia się między pierwszym a trzecim miesiącem życia, zwykle w godzinach popołudniowych do wieczora. W późniejszych miesiącach życia znika, nie pozostawiając po sobie żadnych defektów.

Przyczyny

Tak naprawdę do tej pory przyczyny nie są znane. Przypuszcza się, że najbardziej prawdopodobną przyczyną jest niewystarczająco rozwinięty układ pokarmowy. W efekcie czego nasze maleństwo nie radzi sobie nawet z tak przyswajalnym i łatwym do trawienia mlekiem Matki. Niektorzystne jest również to, że podaczas karmienia piersią dziecko połyka zbyt dużą ilość powietrza. W rezultacie w jelitach powstają pęcherzyki powietrza, które powodują skórcze jelit oraz wzdęcia. Za inną przyczynę uważa się też alergię na białko u niemowlęcia przez spożywane przez Mamę mleko krowie. Może też być to alergia na laktazę, którą zawierać może również mleko modyfikowane. Nie zapomnijmy o tym, że warunki w jakim dziecko jest wychowywane też wpływają na zdrowie. Psycholodzy uważają, że wpływ na kolkę mogą mieć też zdenerwowanie Matki, przemęcznie jak i stres.

Jak zapobiegać?

Gdy karmisz piersią, ważną rolę odgrywa Twoja dieta. Warzywa powodujące wzdęcia (np. kapusta, bruksela), nabiały, czy też ciężkostrawne potrawy sprzyjają kolce. Zastanów się nad tym co sporzywasz, być może przyda Ci się porada dietetyka. Ważne jest również to, żeby nie przerywać karmienia. Może to nieraz trwać kilkanaście minut, więc należy starać się nie robic niczego w międzyczasie. Wiadomo, że Mama to jednocześnie pani domu, ma tyle na głowie. Ale w miarę możliwości starajmy zaplanować wszystko tak, żeby nie przerywać karmienia. Przerwanie karmienia może przyczynić się do płaczu dziecka, podczas którego nałyka się powietrza. A jak już wiadomo, sprzyja to kolce.Co ciekawe, istnieją smoczki i butelki antykolkowe. Są specjalnie tak skonstruowane, aby mleko mogło przepływać bez przedostania się nadmiaru powietrza do jamy ustnej dziecka. Karm dziecko zaraz po przebudzeniu. Dopiero następnie przewijaj i przebieraj.Dobrze również wpływa stały cykl dniao tej samej, stałej porze posiłki, spanie, spacery itp.

Jak pomóc dziecku?

Najważniejsze, żebyście nie wpadały w panikę. Dziecko to wyczuwa, i zaczyna płakać bardziej.

-Podciągnij maleństwu kolana do brzuszka lub połóż je na brzuszku i delikatnie masuj plecy.

Użyj preparatów bądź granulowne herbatki na poprawę trawienia, czy też te na bazie kopru, które znajdziesz w aptece. Wpływa to dobrze na przemianę materii oraz usuwa gazy.

Ciepły okład na brzuszek można wykonać rozgrzewając żelaskiem pieluchę. Przyłóż do brzuszka. Jednak nie może być za gorąca! W aptece można również nabyć gotowy okład- poduszki żelowe- które trzeba wcześniej nagrzać w ciepłej wodzie.

Masaż brzuszka- wolne okrężne ruchu dłoni, następnie lewą ręką koła, prawą półkola- do środka brzucha.

Kąpiel w ciepłej wodzie wpłynie na rozluźnienie mięśni.

Podsumowując, na kolkę nie ma konkretnego sposobu. Sama mam męża lekarza, i całkiem niedawno przechodziliśmy na własnej skórze to, co wy, Drogie Mamy. Wszystkie sposoby znam z autopsji. Życzę Wam powodzenia, bo najpierw musicie poknać swoją bezsilność, którą dziecko odczuwa. To już połowa sukcesu.

Trzymam kciuki,

Doświadczona Mama.

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*