Jakie są pierwsze objawy ciąży?

odjawy ciąży

Planujecie zostać rodzicami i nie możecie doczekać tej chwili, gdy oficjalnie zostanie ogłoszone, że spodziewacie się dziecka. Ciąża to błogosławiony stan, którego niezmiernie wyczekujemy. W ciągu tych pięknych 9. miesięcy przeżywamy cudowne chwile wyczekując, aż nasze maleństwo przyjdzie na świat. Każda ciąża daje o sobie znać, i każda kobieta znosi ją inaczej. Jakie są pierwsze objawy ciąży?

Najwcześniejsze

Juz po pierwszym tygodniu od zapłodnienia może pojawić się lekkie krwawienie, tzw. plamienie. Kobieta jest przy tym nadwrażliwa, ma huśtawkę nastrojów, stąd zwykle mylone jest to z miesiączką. Pamiętajmy, że podczas prawidłowej miesiączki krew jest znacznie bardziej obfita od plamienia. W tym samym czasie piersi mogą być nadwrażliwe, odczuwa się mrowienie. Żyły na piersiach mogą być bardziej widoczne, a sutki ciemniejsze. Często oddajemy mocz, zdarzają się też skórcze żółądka. Przypomina to objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Również niedługo po zapłodnieniu szyjka macicy staje się opuchnięta i bardziej ukrwiona.

Najczęściej

Jednakże pierwsze objawy ciąży zwykle pojawiają się później. Najczęściej jest to- zatrzymanie miesiączki. Towarzyszy im ból podbrzusza.

Aby krew mogła zostać dostarczona Twojemu maleństwu, zwiększa się poziom hormonów by rozszerzyć naczynia krwionośne. Niestety, Twoje cisniene się przez to obniża i powoduje to- zawroty głowy, omdlenia.

Nudności i wymioty– występują najczęściej w godzinach porannych. Doświadczają tego głównie kobiety będące poraz pierwszy w ciąży. Co ciekawe, wywołuje je hormon produkowany przez zarodek, ale na ich większą intensywność i częstotliwość, według badań, narażone są kobiety żyjące w stresie.

Zmęczenie i senność- teoretycznie wpływa na to zwiększona ilość progesteronu we krwi przyszłej Mamy. Jednak ważne jest, żeby wiedzieć, że może to też być skutkiem stresu i niepokoju. Więc ważne jest, żeby w tym błogosławionym stanie zapewnić sobie komfort psychiczny. Wpływ może mieć również słaby apetyt w początkach ciąży czy też wycieńczenie organizmu spowodowane wymiotami i nudnościami.

Wrażliwość na zapachy– przyszła mama może być wrażliwa na niektóre zapachy, a wręcz ich nie znosić. Może tak być np. z perfumami, zapachem kawy, dymu z papierosów. Każdy organizm jest inny i inaczej reaguje podczas ciąży.

Zmiana apetytu– Chodzi oczywiście o zwiększenie apetytu. Może też pojawić się nagła niechęć na lubie dotąd potrawy. Co ciekawe, uważa się, że przyszła mama „je za dwóch” ze względu na zapotrzebowania dziecka. Jednak w pierwszych tygodniach wywołują to zmiany hormonalne.

Wrażliwość na ból- Granica bólu obniża się, a co za tym idzie kobieta jest wrażliwsza, boleśniej reaguje, nawet na drobne uderzenia.

Przebrarwienia skórne– Tworzą się zmiany hormonalne, i wywołują przebarwienia skóry, tworzy się też linia od spojenia łonowego do pępka.

Parcie na pęchcęrz- Częste oddawanie moczu trwa zazwyczaj do samego końca ciąży.

Pełniejsze piersi- dzieje się zazwyczaj około 8. tygodnia ciąży, piersi są pełniejsze. Wokół brodawek widoczne są ujścia gruczołów łojowych, mogą przypominać maleńkie guzki, ale to normalne zjawisko.

Wyżej wymienione objawy są najczęściej obserwowanymi zjawiskami w ciąży. Jednak każda przyszła Mama ma inny organizm i każda inaczej znosi ten błogosławiony stan. Jedna może nie odczuwać niczego szczególnego, a druga ciężko znosić całe 9. miesięcy. Wszystko zależy od Was, Drogie Mamy. Od tego jaki tryb życia prowadzicie jak i od czynników genetycznych. Wymienione objawy również nie muszą ozaczać ciąży. Mogą objawiać się przez stres lub zwiastować jakaś chorobę. Zatem, wniosek jest tylko jeden- czy planowałaś dziecko, czy nie- a zauważyłaś u siebie owe objawy-udaj się do lekarza. Nawet mimo dobrej antykoncepcji, abstrahując od tego, czy zawodzi, czy nie- możesz na coś chorować.

A teraz komunikat do przyszłych Mam, które spodziewają się dziecka:

Wiem, że co ciąża to inne objawy i „zachcianki”, wiem, jak można trudno się z tym zmagać. Jednak, gdy jesteście pod stałą opieką lekrza, nie ma co się martwić, tylko dzielnie to znosić. Bo przecież wyczekujacie na Wasze ukochane maleństwo, Drogie Mamy?

Życzę powodzenia i pozdrawiam,

Mama trójki dzieci.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*