Jaka woda dla niemowlęcia? – informacje, opinie, porady

Drogie Mamy, czy wiecie, że właśnie woda jest bardzo ważnym źródłem witamin i minerałów również dla niemowląt? Wiecie, dlaczego? Wiecie, jaki ma to niezbędny wpływ? Wiecie, jaką wodę dobrać? Jaka zaszkodzi Waszemu maleństwu? Zapraszam Was do lektury.

Dlaczego właśnie woda?

Otóż woda pełni wiele ważnych funkcji w organizmie, zaliczamy do nich:

-regulację temperatury

-rozpuszczanie pokarmów oraz jego transport

-wchłanianie pożywienia z jelit i odżywianie komórek

-usuwanie szkodliwych produktów przemiany materii

-udział w reakcjach biochemicznych

-zwilżanie błony śluzowej, gałki ocznej, stawów

I od razu nasuwa się tu myśl, jak ważne jest wzmacnianie tych procesów u niemowląt. Dla prawidłowego rozwoju dziecko może pić tylko wodę niegazowaną, nisko-sodowa i nisko-mineralizowaną. Jeśli niemowlę wciąż jest karmione piersią, nie musi pić jeszcze wody. Jednak, gdy jest to mleko modyfikowane- na takiej właśnie, wcześniej wspomnianej wodzie należy je podawać. Wodę tę należy przegotować przed podaniem, jeśli nasze dziecko nie ukończyło jeszcze roku życia. Należy ją ostudzić do odpowiedniej temperatury, a w przypadku mieszkanki wynosić ona ma 38 stopni. Znaczenie ma również, czy na butelce jest atest z Instytutu Matki I Dziecka czy też Centrum Zdrowia Dziecka. Oznacza to, że produkt został w pełni przetestowany i przebadany, spełnia każdy z zalecanych wymogów by mogło je spożyć niemowlę. A wiadomo, że lepiej mieć tę pewność, co dajemy naszemu dziecku.

 

Kiedy wprowadzić wodę?

Zaleca się, gdy dziecko poza piersią Matki rozpoczyna spożywanie stałych pokarmów. Powinno być to ok. 400 ml na dobę. Może nie być to łatwe – dziecko do tej pory spożywało jedynie mleko. Woda niestety nie ma smaku, jest nijaka. Przez to niemowlę może ją odrzucać. Jednak, należy próbować, gdyż im dziecko będzie starsze, tym wprowadzenie będzie znacznie trudniejsze.

 

Woda z kranu?

Według sanepidu ten typ wody jest zdrowy i ma bardzo dobrą jakość – pochodzi prosto ze źródeł. Niestety musimy wziąć pod uwagę stan rur wodociągowych. W znaczniej większość sieci wodociągowe są stare, pełne rdzy i kamienia. I wpływa to niestety na jej zawartość. A na pewno nie chcesz, aby Twoje dziecko miało do czynienia z metalami ciężkimi czy innymi szkodliwymi substancjami. Zatem, gdy zamierzamy ją podawać niemowlęciu – należy ją przefiltrować. Jak to zrobić? Otóż rozwiązania są dwa – filtry montuje się przy rurach wodociągowych lub dzbankowych. W drugiej opcji filtr jest wymienny, i jest to tańsza funkcja.

 

Czego unikać?

Poza bezpośrednią, nieoczyszczoną wodą prosto z kranu nie zaleca się również wód stołowych. Dzieje się tak ze względu na skład- wysoka zawartość soli mineralnych. Mogą ją spożywać dzieci w późniejszym etapie życia.

Wody lecznicze – spożywanie ich wymaga zaleceń lekarza. Więc lepiej uniknij narażania niemowlęcia na zaburzenia w organizmie wskutek spożycia tego rodzaju wody, gdyż zawiera ona duże stężenia różnych pierwiastków.

Gazowana – tu mamy wyjątek – tylko do przygotowania mleka modyfikowanego. Sprawia ono, że w trakcie gotowania dwutlenek węgla ulatnia się. Jednakże, gdy niemowlę bezpośrednio spożyję tę wodę, i nawet nisko-gazowaną – i tak ma to szkodliwy wpływ na ściany żołądka. Rozpycha je, jak i drażni śluzówkę w przewodzie pokarmowym.

Wysoko-mineralizowanych – niemowlę nie może pić płynów z wysoką zawartością sodu i siarczanów. Powodują one dysfunkcje nerek i układu pokarmowego na tym etapie życia.

Podsumowując, Drogie Mamy – należy szukać i stosować wody źródlane, nisko-mineralizowane czy też przefiltrowane. Będą one zawierać bardzo ważne składniki mineralne, które są wskazane dla dziecka na tym etapie życia. (m.in. magnez, wapń). Co też jest ważne, składniki te mieszczą się w granicach normy – 500 mg/1 litr. Mam nadzieję, że uda Wam się wprowadzić do diety Waszych pociech to jakże cenne źródło witamin.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*