Jak znaleźć dobrą nianię?

Gdy nadchodzi powrót do pracy, mamy wiele rozterek I wątpliwości. Czy szybko zdołamy nadrobić umiejętności po dłuższej przerwie? Czy dobrze zaadaptujemy się w nowym, skrajnie różnym od domowego środowisku? Jak odbiorą nas nowi pracownicy? W dodatku trapi nas ciągle myśl, co z naszym dzieckiem. Mąż ciągle zapracowany. Dziadkowie? To już nie ten wiek, nie to zdrowie. Nie masz na kim polegać, więc nasuwa się tylko jedna myśl- niania. Żadna matka nie chce oddawać swojego maleństwa w obce ręce. Podejdź do tego racjonalnie- ktoś musi zająć się twoim dzieckiem. Ustal z mężem, jakie są też jego oczekiwania wobec osoby, która tego zadania się podejmie. Nie zakładaj z góry czarnego scenariusza, że jest to obca osoba z ulicy, przeciwnie- myśl pozytywnie- np. Starsza doświadoczona pani, która niejedno dziecko odchowała, I robi to z przyjemnością. I twoje dziecko jest szczęśliwe. A jego szczęście to twoje szczęście. Więc na co czekasz?

Gdzie ją znaleźć?

Zacznij od wypytania znajomych, rodziny czy też sąsiadów. Szwagierka nie miała z kim zostawić dziecka? Sasiadzce tez w końcu minał urlop macierzyński? Twoje koleżanki, które mają już dzieci, na pewno są zorientowane w tym temacie. Zapytaj koniecznie!

Grunt, by były to osoby, które znasz, I które mogą wydać opinię na temat niani. Przecież dzieci w końcu wyrastają I tu rola niani się kończy. Zatem, już czas na ciebie!

Brak czasu

Niestety nie jest to takie proste, bo nie masz czasu na wypytywanie, zbieranie informacji, ocen na temat niani innych osób? Jesteś pracowitą, zabieganą kobietą, mąż nie chce brać tego na siebie, powierza to zadanie tobie, I tworzy się błędne koło. A dziecko dalej nie ma opieki. Co teraz zrobić? Zajrzyj do internetu. Nawet nie wiesz, ile znajdziesz agencji, oferujących profesjonalnych, wykfalifikowanych pracowników. Twoje dziecko jest chore? Niepełnosprawne? Szukanie niani dla takiego dziecka w taki sposób to strzał w dziesiątkę! Możesz równiesz zamieścić ogłoszenie na jakichś forach, portalach. Trzeba liczyć się z tym, że nie każdy potraktuje umieszczone przez ciebie dane poważnie, ale takie są wady I zalety internetu. Jednak sugerując się naszym rynkiem pracy, większość ludzi zadzwoni nie w celu robieniu sobie żartów, a znalezieniu pracy.

Starsza doświadczona, czy młodsza energiczna?

I tu nasuwa się pytanie, w jakim wieku warto wybrać nianię. Starsza pani wychowała własne dzieci, więc ma pojęcie na temat zajmowania się nimi. Za wiele jej tłumaczyć nie musisz, bo wie więcej od ciebie. Ale tu nasuwa się pytanie, czy jej stare nawyki nie będą kolidiować z twoimi nowoczesnymi? Młoda dziewczyna szybko “załapie” o co chodzi, dostosuje się I nie będziesz musiała z nią dyskutować dlaczego jej sposob w porównaniu do dzisiejszych jest zły. Ale młoda dziewczyna też nie może do końca umieć robić dobrze czegoś, ze względu na mniejsze doświadczenie. Możemy tak wymieniać mnóśtwo wad I zalet między starszą a młodą nianią. Wniosek jest jeden- co osoba to umiejętności. Nie możemy ich szufladkować, trzeba samemu się przekonać.

Więc reasumując, pytamy znajomych, rodziny albo sąsiadów, albo internet- agencje z nianiami, albo dajemy ogłoszenia. Trzeba pamiętać, że przy tym ostatnim przekonujemy się na własną rękę. Wiem z własnego doświadczenia, że to ciężki orzech do zgryzienia powierzyć nasze dziecko innej osobie na kilka godzin dziennie (zwłaszcza pierwsze dziecko). Ale uwierzcie mi, że dacie radę, I wasze dziecko na pewno będzie otoczone świetną opieką I bezpieczeństwem, musicie tylko zaufać.

Życzę powodzenia,

mama dwójki dzieci.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*