Dlaczego niemowlę nie chce spać? Przyczyny, sposoby, kiedy do lekarza?

Dlaczego niemowlę nie chce spać?To pytanie często zadają bezsilne, bezradne Mamy. Co prawda niektóre dzieci śpią mniej niż 16-20 godzin na dobę, ale nie jest to powód do niepokoju. Każde dziecko jest inne. Problem pojawia się, gdy maleństwo płacze. Czas mija, brakuje Ci już pomysłów co może dolegać maleństwu, a Ono wciąż płacze. Tak więc przedstawiam wam, Drogie Mamy, jakie mogą być powody i co należy zrobić:

Za gorąco

Zwykle ubieramy dzieci ciepło, przykrywamy z obawy przed marznięciem. Jednak zwróć uwagę, czy dziecku nie jest za gorąco – dotknij kark. Jeśli jest gorący w pomieszczeniu panuje za ciepła temperatura bądź zbyt ciepło ubrałaś, czy przykryłaś dziecko. Temperatura w pomieszczeniu powinna wynosić 20 stopni.

Niewygodnie

Możliwe, że maleństwo nie śpi, gdyż po prostu czuje dyskomfort, niewygodnie mu. Pościel łóżeczko od nowa. Być może to poduszka jest źle ułożona, lub całkiem przeszkadza, więc ją usuń.

Burczy w brzuszku

Niemowlę je mniej, ale częściej – tak działa ich układ trawienny. Nakarm je, nie zapalając światła – wpłynie to na jego szybsze zaśnięcie.

Zatkany nosek

Niemowlęta oddychają jedynie przez nos. Katar jest dla nich niezwykle męczący. Dobrym sposobem jest woda morska w sprayu, która rozpuszcza zaschniętą wydzielinę w nosie. Następnie usuwasz ją delikatnie zwiniętą chusteczką higieniczną. Ważne znaczenie ma pozycja dziecka – główka musi być wyżej niż reszta ciała, gdyż wszystko może spłynąć do gardła maleństwa. Takie działanie i sposób użycia ma też sól fizjologiczna. Jeśli dziecko ma już 6. miesięcy, smaruj mu klatkę piersiową i plecki maścią z substancją lotną. Wpływa to na regenerację śluzówek w nosie, które przez katar ulegają obkurczeniu. Duże znaczenie ma też powietrze w pokoju. Musisz je nawilżać, ponieważ suche powietrze zwiększa stan zapalny w nosie. Stosuj odpowiednie nawilżacze powietrza lub połóż mokry ręcznik na kaloryferze.

Pełna pieluszka

Dopiero co przewijałaś dziecko, lecz Ono znów płacze? Być może musisz zrobić to ponownie. Nie jest to przyjemne dla dzieci, więc od razu informują nas płaczem. Zrób to przy najmniejszej lampce – daje to szansę, że szybciej zaśnie.

Podrażniona skóra

Najczęściej dotyczy to pupy niemowlęcia. Skóra pośladków jest zaczerwieniona, może się łuszczyć, jest gorąca przy dotyku. To częste, nieprzyjemne zjawisko u dzieci pojawiające się często na przełomie pierwszych dwóch lat życia. Jednak może przeistoczyć się w coś znacznie gorszego, czyli – pieluszkowe zapalenie skóry – wskutek kontaktu wrażliwej skóry niemowlęcia z moczem i kałem. Sprzyja temu rzadkie zmienianie pieluchy, niedokładnie wypłukanie proszku z pieluszki tetrowej, rzadkie mycie pupy, biegunka, czy nawet upały. Co wtedy zrobić? Zaleca się przemywanie pośladków niemowlęcia ciepłą wodą – mocz w niej waciki i przemywaj pupę. Jeśli nie jest to duże poparzenie, wystarczą gotowe chusteczki nawilżone przeznaczone do wrażliwej skóry.

Zbyt głośno, zbyt cicho

Może wydawać wam się, że jest spokojnie w domu, lecz dla Waszego maleństwa przeciwnie. Bo nawet, gdy słuchacie radia, oglądacie telewizję, prowadzicie dyskusję w większym gronie – nie macie świadomości, że dla dziecka to za głośno. Mówcie ciszej, przyciszcie telewizor, zmieńcie pomieszczenie. Noś go i przytulaj, dopóki się nie uspokoi, następnie spróbuj ponownie położyć do łóżeczka, by zasnęło. Może być też na odwrót- dziecko potrzebuje słyszeć bliskich- daje mu to poczucie bezpieczeństwa, a cisza powoduje strach. Możliwe, że lubi dźwięk muzyki – załącz radio, by cicho grało.

Za wiele wrażeń

Gdy niemowlę doświadczy dużo, nawet pozytywnych wrażeń i atrakcji, przy zasypianiu może wywoływać to u niego rozdrażnienie. Jest to nowe i intensywne, dziecko ma z tym pierwsze kontakty, zatem może wywołać to u niego taką reakcję. Zaleca się ciepłą kąpiel w wanience bądź smarowanie oliwką. Najlepiej w formie masażu – rozluźni mięśnie dziecka, i przede wszystkim obniży napięcie psychiczne.

Zaparcia

Powstają one w wyniku niewłaściwej pracy jelit. U niemowląt jest to powszechne, gdyż ich układ pokarmowy nie jest jeszcze sprawnie rozwinięty. Objawia się ono poprzez oddawanie stolca z nadmiernym wysiłkiem i bólem lub oddawania stolca rzadziej niż co 2-3 dni. Jednak należy pamiętać, że jeśli dziecko nie płacze, może nawet oddawać stolec raz na 1-2 tygodnie, ale gdy jest karmione tylko piersią. Aby pomóc maleństwu masuj jego brzuszek 3-4 razy dziennie. Podawaj herbatkę ziołową ułatwiającą trawienie (w aptece doradzą Ci odpowiednią), stosuj czopek z gliceryny – przed podaniem nasmaruj odbyt wazeliną.

Należy też wziąć pod uwagę drugą opcję – przy braku jakichkolwiek zaburzeń zdrowotnych i wysiłek oraz płacz (może mu towarzyszyć zaczerwienienie twarzy), którego czas trwania to około 10 minut a następnie oddanie miękkiego stolca to dyschezja. Ustępuje to samoistnie, więc poza zwiększeniem ilości wody należy czekać i obserwować.

Za mało Mamy

Niemowlę potrzebuje bliskości, i skoro zasypia z Mamą, budząc się bez niej jest przestraszone. Bliskość daje mu miłość, troskę, bezpieczeństwo. 

Kolka

Jest to bardzo męczące i bolesne, często występujące u niemowląt zjawisko. Płacz u dziecka zaczyna się nagłe i jest bardzo głośny. Pręży się, podkurcza nóżki, na napięty brzuszek. Ogrzej maleństwu brzuszek okładem typu hot-cold, który kupisz w aptece. Przykłada się go na ubranko. Są też domowe sposoby takie jak ogrzewanie ciepłym ręcznikiem, nagrzaną poprzez prasowanie żelazkiem pieluchę tetrową. Pomóc może też ciepła kąpiel. Wykonaj masaż brzuszka, delikatnymi ruchami zgodnie z wskazówkami zegara. Potem większe ruchy okrężne – na przemian półkola i ruchy okrężne. W aptece również zapytaj o preparaty na bazie kopru włoskiego i rumianku o działaniu wiatropędnym i rozkurczowym. Gdy to nie ustępuje, zgłoś się do pediatry.

Zaczyna się choroba

Początek infekcji może powodować rozdrażnienie i niepokój u dziecka, problemy ze zaśnięciem. Choroba zwykle rozwija się kilka dni przed więc obserwuj maleństwo i mierz mu temperaturę.

 

  Wyżej wymienione zjawiska to najczęstsze powody problemu ze snem u niemowląt. Wiem, że przy płaczu dziecka czujemy strach, nie wiemy co zrobić, a chcemy jak najszybciej przerwać cierpienie naszego maleństwa. Mam nadzieję, że podane rady pomogą wam, Drogie Mamy.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*