Bakterie w moczu – przyczyny, co oznaczają, czy udać się do lekarza?

  Robisz badanie moczu Twojemu dziecku i widzisz ten wynik. Zastanawiasz się, co to oznacza, czy dziecko jest chore… A może jesteś przyszłą Mamą – to Twój wynik – i obawiasz się „za dwoje”? Co oznacza ich występowanie? Czym są właściwie bakterie?

Bakterie to ogromne pojęcie, jednak w skrócie oznacza szeroką grupę organizmów, które żyją w osobnym królestwie oraz są jednokomórkowcami lub zespołami komórek.

Co oznaczają w organizmie człowieka?

A konkretnie – w moczu? 

Wszystko zależne jest od tego, jak przeznaczony do badania mocz zostanie pobrany. Należy umyć narządy płciowe oraz okolice płciowo-moczowe oraz okolicze krocza. Następnie, przy oddawaniu moczu poczekać, aż przepłynie pierwszy strumień.

Dlaczego? Ponieważ znajdują się w nim bakterie z dróg rodnych, które nie są szkodliwe. Dopiero kolejna partia moczu pokaże w pełni to co on sam zawiera, a nie bakterie, które nie są przyczyną nieprawidłowości.

Jeżeli jednak mocz zostanie pobrany według zaleceń, a wynik wskazuje na liczną zawartość bakterii, może to wynikać z następujących przyczyn.

Jeżeli nie występują żadne objawy, a wynik wskazuje na bakterie oznacza to, że pochodzą one zwykle z jelita grubego. Zwana potocznie pałeczką kałową. Jes to tzw. niepowikłane zakażenie układu moczowego. Nie stanowi to żadnego zagrożenia.

Jednak, zakażenie może się objawiać takimi bodźcami jak:

-nagła konieczność oddania moczu

-ból przy oddawaniu moczu

-trudność w oddaniu w pełni moczu

-bóle podbrzusza

Oznacza to wtedy, że doszło do zakażenia układu moczowego.

Zazwyczaj dotyczy ono zapalenia pęcherza. Powyższe objawy stanowią ogół występowania tego procesu zapalnego u osób dorosłych, jak jest zatem u dzieci?

U najmłodszych można zaobserwować:

-gorączkę o niejasnej przyczynie

-brak apetytu

-wymioty

-biegunkę

-wrażliwość brzuszka świadcząca o bólu

-kolkę jelitową

U nieco starszych:

-ból w okolicy lędźwiowej

-mocz staje się ciemniejszy czy też mętny

-może zawierać zapach amoniaku

-częstomocz

-bolesne oddawanie moczu

 Tak jak w przypadku dorosłych, jest również u dzieci – narażona jest bardziej płeć żeńska. Dlaczego? Ponieważ budowa anatomiczna narządów- cewka układu moczowego jest znacznie krótsza jak i szersza względem występującej u mężczyzn. Oprócz tego, ujście cewki moczowej położone jest bardzo blisko odbytu, więc nietrudno o dojście bakterii.

Jednak, gorzej, gdy bakterie w moczu pojawiają się u przyszłej Mamy.

 W czasie ciąży zmniejszeniu ulega napięcie cewki moczowej, macica zaczyna się powiększać, więc powoduje ucisk na moczowody i pęcherz moczowy. Wraz z tym utrudnia się odpływ z moczu do nerek. Resztki moczu będą zalegać w pęcherzu, i w rezultacie staną się pożywką dla bakterii.

 Ogólnie na infekcje układu moczowego znacznie częściej zapadają kobiety nie będące w ciąży. Mimo to, gdy już do tego dojdzie należy zadbać o wyleczenie i odpowiednią profilaktykę, gdyż grozi to takimi powikłaniami jak stan zapalny nerek (odmiedniczkowe zapalenie nerek), przedwczesny poród, czy zbyt mała masa ciała dziecka po urodzeniu. Również do zakażenia dochodzi praktycznie zawsze gdy cewnik moczowy jest w pęcherzu dłużej niż miesiąc.

Jakie czynniki są sprzyjające bakteriomoczowi?

-zła higienia

-oddawanie moczu w zbiornikach wodnych, miejscach publicznych

-bliskie połączenie cewki moczowej z układem rozrodczym i odbytem, ponieważ tworzy to możliwość przedostawania się bakterii

-drogą krwiopochodną przy chorbach zakaźnych

-przy infekcjach innych narządów układu moczowego, ze względu na to, że gdy np. toczy się stan zapalny nerki, bakterie mogą przenosić się do niższych stref wraz z moczem

Leczenie i profilaktyka

W zasadzie to u dorosłych i dzieci same bakterie bez innych objaw nie wymagają leczenia.

Wyjątek stanowią przyszłe Mamy, bo jak wcześniej było wspomniane – bakterie mogą spowodować poważniejsze konsekwencje. Ważna jest przede wszystkim prawidłowa higiena, a w przypadku innych objawów należy zgłosić się do lekarza.

 Drogie Mamy, nie należy obawiać się o taki wynik u waszych pociech, jeżeli dodatkowo nic im nie dolega. A co do przyszłych Mam – nie wolno takiego wyniku bagatelizować, a przede wszystkim nie można do niego dopuszczać.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*